دنیا ی من

دنیا ی من
آخرین مطالب
 • ۹۴/۱۰/۲۱
  hi
 • ۹۴/۰۸/۰۱
  new
پربیننده ترین مطالب
 • ۹۴/۱۰/۲۱
  hi
محبوب ترین مطالب
مطالب پربحث‌تر
آخرین نظرات
 • ۳۰ ارديبهشت ۹۵، ۲۳:۱۲ - ali.o
  slm

شیمی

يكشنبه, ۳ خرداد ۱۳۹۴، ۱۰:۳۶ ق.ظ

به نام خدا

سلام 

ببخشید این مطلب رو ریفرش کردم از 10 صبح تا 12 شب یعنی الان هم می تونی بژرسی

جزوه

ورقه ازمایشگاه

توضحات

سرامیک

به مواد (معمولاً جامد)ی که بخش عمدهٔ تشکیل دهندهٔ آنها غیرفلزی و غیرآلی باشد، سرامیک گفته می‌شود.این تعریف نه‌تنها سفالینه‌ها، پرسلان(چینی)، دیرگدازها،محصولات رسی سازه‌ای، ساینده‌ها، سیمان و شیشه را در بر می‌گیرد، بلکه شامل آهنرباهای سرامیکی، لعاب‌ها، فروالکتریک‌ها، شیشه-سرامیک‌ها، سوخت‌های هسته‌ای و … نیز می‌شود.

طبقه‌بندی سرامیک‌ها

سرامیک‌ها از لحاظ کاربرد به شکل زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

 • سرامیک‌های سنتی (سیلیکاتی)
 • سرامیک‌های مدرن (مهندسی)
 •         سرامیک‌های اکسیدی
 •         سرامیک‌های غیر اکسیدی

سرامیک‌های اکسیدی را از لحاظ ساختار فیزیکی می‌توان به شکل زیر طبقه‌بندی کرد:

 •     سرامیک‌های مدرن مونولیتیک (یکپارچه)
 •     سرامیک‌های مدرن کامپوزیتی

 

6

انواع سرامیک‌ها

سرامیک‌های سنتی

این سرامیک‌ها همان سرامیک‌های سیلیکاتی هستند. مثل کاشی، سفال، چینی، شیشه، گچ، سیمان و …

سرامیک‌های مدرن

این فرآورده‌ها عمدتاً از مواد اولیهٔ خالص و سنتزی ساخته می‌شوند. این نوع سرامیک‌ها اکثراً در ارتباط با صنایع دیگر مطرح شده‌اند.

سرامیک‌های اکسیدی

برخی از پرکاربردترین این نوع سرامیک‌ها عبارت‌اند از:

 • برلیا (BeO)
 • تیتانیا (TiO۲)
 • آلومینا (Al۲O۳)
 • زیرکونیا (ZrO۲)
 • منیزیا (MgO)

سرامیک‌های غیراکسیدی

این نوع سرامیک‌ها با توجه به ترکیبشان طبقه‌بندی می‌شوند که برخی از پرکاربردترین آنها در زیر آمده‌اند:

۱٫    نیتریدها

 • BN
 • TiN
 • Si۳N۴
 • GaN

        
۲٫    کاربیدها

 • SiC
 • TiC
 • WC

و….

7

صنعت سرامیک

بازار سرامیک‌های پیشرفته در ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۹۸ نزدیک به ۷۰۵ میلیون دلار بود که در سال ۲۰۰۳ به ۱۱ بیلیون دلار رسید.

خواص برتر سرامیک‌ها نسبت به مواد دیگر

 

 • دیرگدازی بالا
 • سختی زیاد
 • مقاومت به خوردگی بالا
 • استحکام فشاری بالا

سرامیکها معمولا به استثنای فلزات و آلیاژهای فلزی و مواد آلی ، شامل تمام مواد مهندسی می‌شوند که از نظر شیمیایی جزو مواد معدنی هستند و بعد از قرار گرفتن در دمای بسیار بالا ، شکل اولیه خود را حفظ کرده و مقاوم‌تر می‌شوند. ظروف سفالی ، چینی و چینی‌های بهداشتی و غیره ، جزو این گروه می‌باشند. تاریخچه آشنایی انسان با مواد سرامیکی و استفاده از آنها ، قدمتی بطول تاریخ دارد. سفالینه‌های کشف شده در مناطق باستانی دنیا نشان می‌دهد که انسان در دوران باستان ، گل رس و چگونگی کار با آن و پخت و مقاوم‌سازی آن آشنا بوده است. اما امروزه سرامیک ، کاربردهای بسیار فراتر از ظروف سفالی یا چینی دارد و در صنعت و تکنولوژی ، استفاده‌های فراوانی از آن می‌شود. مواد اولیه سرامیکها سرامیکها ، از سه ماده اولیه خاک رس ، فلدسپارها و ماسه تهیه می‌شود. خاک رس ،‌ همان سیلیکاتهای آلومینیوم هیدراته است که به صورت کانی‌های مختلفی یافت می‌شوند.

 

تعریف

 • از نظر واژه: سرامیک به کلیه جامدات غیر آلی و غیر فلزی گفته می‌شود.
 • از نظر ساختار شیمیایی: کلیه موادی که از مخلوط خاک رس با ماسه و فلدسپار در دمای بالا بدست می‌آیند و توسط توده شیشه مانندی انسجام یافته و بسیار سخت و غیر قابل حل در حلال‌ها و تقریبا گداز ناپذیر می‌‌باشند، سرامیک نامیده می‌شوند.

9

نقش اجزای سه‌گانه در سرامیک

 • خاک رس: موجب نرمی ‌و انعطاف و تشکیل ذرات بلوری سرامیک می‌شود.
 • ماسه: قابلیت چین خوردن ، پس از خشک و گرم شدن و تشکیل ذرات بلوری سرامیک را کاهش می‌دهد.
 • فلدسپار: در کاهش دادن دمای پخت و تشکیل توده شیشه‌اى و چسباننده ذرات بلوری سرامیک موثر است.

خواص سرامیک‌ها

خواص سرامیک‌ها بسته به نوع و درجه خلوص هر یک از اجزای اصلی ، مواد افزودنی ، لعاب ، زمان حرارت دادن ، مواد اکسنده و کاهنده‌هاى موجود در محیط ، تغییر می‌کند. در قرن حاضر صنعت سرامیک سازی توسعه و تنوع شگرفی یافته و اهمیت و کاربردهای آن نیز وسعت پیدا کرده است.

 

سرامیک‌های ویژه

 • مقره‌های برق

که عایقهای خوبی برای گرما و برق هستند و در آنها از Al2O3 ، Zr2O3 استفاده می‌شود.

 

 • سرامیک‌های مغناطیسی

در در این نوع سرامیک از اکسیدهای آهن استفاده می‌شود. مهمترین کاربرد آنها در تهیه عنصرهای حافظه در کامپیوتر است.

ژلیمر:

پلیمر یا بسپار، مولکول بسیار بزرگی است که از بهم پیوستن مولکولهای کوچک که مونومر یا تکپار نامیده می‌شوند، بوجود می‌آید. پلیمرها بطور عمده شامل عناصر کربن ، هیدروژن ، گوگرد ، فسفر و … هستند و با تغییر اندازه مولکول ویژگیهای پلیمر هم تغییر می‌کند. نقطه ذوب ، استحکام و خصوصیات فیزیکی دیگر پلیمر ، تابع اندازه و ابعاد مولکول (طول زنجیر) می‌باشد.

مواد پلیمری:

بشر با تلاش برای دستیابی به مواد جدید, با استفاده از مواد ألی (عمدتا هیدروکربنها) موجود در طبیعت به تولید مواد مصنوعی نایل شد. این مواد عمدتا شامل عنصر کربن , هیدروژن, اکسیژن, نیتروژن و گوگرد بوده و به نام مواد پلیمری معروف هستند. مواد پلیمری یا مصنوعی کاربردهای وسیعی , از جمله در ساخت وسایل خانگی , اسباب بازیها, بسته بندیها , کیف و چمدان , کفش , میز و صندلی , شلنگها و لوله های انتقال أب , مواد پوششی به عنوان رنگها برای حفاظت از خوردگی و زینتی , لاستیکهای اتومبیل و بالاخره به عنوان پلیمرهای مهندسی با استحکام بالا حتی در دماهای نسبتا بالا در ساخت اجزایی از ماشین ألات, دارند.

رزین:
منابع طبیعی رزینها ، حیوانات ، گیاهان و مواد معدنی می‌باشد. این پلیمرها به سادگی شکل پذیر بوده لیکن دوام کمی دارند. رایج عبارتند از روزین ، آسفالت ، تار ، کمربا ، سندروس ، لیگنپین ، لاک شیشه‌ای می‌باشند. رزین‌های طبیعی اصلاح شده شامل سلولز و پروتئین می‌باشد سلولز قسمت اصلی گیاهان بوده و به عنوان ماده اولیه قابل دسترسی برای تولید پلاستیکها می‌باشد کازئین ساخته شده از شیر سرشیر گرفته ، تنها پلاستیک مشتق شده از پروتئین است که در عرصه تجارت نسبتا موفق است.

پلیمر مصنوعی:
پلیمرهای مصنوعی را می‌توان از طریق واکنشهای پلیمریزاسیون بدست آورد. از مواد پلیمری می‌توان در تهیه پلاستیکها ، چسبها ، رنگها ، ظروف عایق ، مواد پزشکی بهره جست. پلاستیکها به تولید طرحهای جدید در اتومبیلها ، کامیونها ، اتوبوسها ، وسایل نقلیه سریع ، هاورکرافت ، قایقها ، ترنها ، آلات موسیقی ، وسایل خانه ، یراق آلات ساختمانی و سایر کاربردها کمک نموده‌اند 

پلیمرهای زیست تخریب پذیر:
این پلیمرها در طی سه دهه اخیر در تحقیقات بنیادی و صنایع شیمیایی و دارویی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. زیست تخریب پذیری به معنای تجزیه شدن پلیمر در دمای بالا طی دوره مشخص می‌باشد که بیشتر پلی استرهای آلیفاتیک استفاده می‌شود. از این پلیمرها در سیستم‌های آزاد سازی دارویی با رهایش کنترل شده یا در اتصالات ، مانند نخ‌های جراحی و ترمیم شکستگی استخوانها و کپسولهای کاشتی استفاده می‌شود.

پلی استایرن:
این پلیمر به صورت گسترده‌ای در ساخت پلاتیکها و رزینهایی مانند عایقها و قایقهای فایبر گلاس در تولید لاستیک ، مواد حد واسط رزینهای تعویض یونی و در تولید کوپلیمرهایی مانند ABS و SBR کاربرد دارد. محصولات تولیدی از استایرن در بسته بندی ، عایق الکتریکی – حرارتی ، لوله‌ها ، قطعات اتومبیل ، فنجان و دیگر موادی که در ارتباط با مواد غذایی می‌باشند ، استفاده می‌شود.

الیاژ ها:

آلیاژها 

یکی از ویژگی های فلزات، قابلیت مخلوط شدن آنها با فلزات و یا غیر فلزات دیگر است. این عمل معمولا در حالت مذاب صورت می گیرد و به این ترتیب محلول یک یا چند جامد در جامد دیگر بدست می آید که به آن ها محلول جامد یا آلیاژ گفته می شود


یکی از ویژگی های فلزات، قابلیت مخلوط شدن آنها با فلزات و یا غیر فلزات دیگر است. این عمل معمولا در حالت مذاب صورت می گیرد و به این ترتیب محلول یک یا چند جامد در جامد دیگر بدست می آید که به آن ها محلول جامد یا آلیاژ گفته می شود. آلیاژ معمولا بسیار مفیدتر از مواد اولیه تشکیل دهنده اش است. انسان از زمان های گذشته با چندین آلیاژ از جمله برنج  و برنز آشنا بوده است.

اکثر فلزات خالص غالبا برای استفاده عملی مناسب نیستند. دوام، سختی، نقطه ذوب و رنگ فلزات را می توان با افزودن یک یا چند فلز دیگر به آنها بهبود بخشید. به طور مثال آلومینیم خالص بسیار سبک و استحکام چندانی ندارد. ولی وقتی مس و منیزیم به آن افزوده می شود، آلیاژ مقاومی بدست می آید. مس و قلع، فلزاتی نرم اند؛ ولی از ترکیب آن ها آلیاژ سخت و مقاومی بدست می آید.

 

انواع آلیاژ‌ها

آلیاژ‌ها را با توجه به فلز پایه‌شان به دو دسته‌ی آهنی و غیرآهنی تقسیم می‌کنند. آلیاژ‌های آهنی، آلیاژ‌هایی هستند که فلز پایه در آن‌ها آهن است. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به فولاد اشاره کرد. در مقابل، تمام آلیاژ‌هایی که فلز پایه در آن‌ها، فلزی غیر از آهن است، آلیاژ‌های غیرآهنی خوانده می‌شود.


آلیاژهای آهنی

فلز پایه در این آلیاژها آهن است. بسته به میزان کربن ترکیب شده در آن، به دو دسته فولادها و چدنها تقسیم می‌شوند.

فولاد : وجود کمتر از ۲ درصد تا ۰.۰۲ کربن در آهن، فولاد را به وجود می‌آورد. اضافه کردن عناصر دیگر غیر از کربن، هرکدام خواص متفاوتی به فولاد می‌دهد. منگنز سبب سختی فولاد، نیکل باعث جلوگیری از خوردگی فولاد، تنگستن باعث محکمی و وجود کروم و نیکل سبب ضدزنگ شدن فولاد می‌شود. آهن ورزیده نیز آلیاژی است با کربن کم که در ساختن میخ پرچ، لوله آب، زنجیر و غیره به کار می‌رود.

چدن : وجود بیش از ۲ تا ۶ درصد کربن در آهن، تشکیل چدن می‌دهد.


آلیاژ‌های غیرآهنی

فلز پایه در این آلیاژها، فلزی غیر از آهن است. مفرغ، برنج و بسیاری آلیاژهایی که می‌شناسیم، آلیاژهای غیرآهنی هستند. امروزه بیشتر چیزهای فلزی که استفاده می‌کنیم از آلیاژها ساخته شده‌اند. کمتر اتفاق می‌افتد که از فلزات به شکل خالص استفاده شوند. حتی طلا و نقره هم به صورت آلیاژ استفاده می‌شوند. افزودن فلزات ارزان قیمت به طلا و نقره، نه تنها از جلوه‌شان نمی‌کاهد، بلکه باعث می‌شود در برابر سایش نیز مقاوم‌تر شوند. طلا و نقره معمولا با مس ترکیب شده و تشکیل آلیاژ می‌دهند. عیار طلا، نشان‌دهنده مقدار فلز اضافه شده در آن است. عیار طلای خالص را ۲۴ فرض می‌کنند. بنابراین طلای ۱۸ عیار، طلایی است که از ۲۴ قسمت، ۱۸ قسمت‌اش طلا و باقی مس است. یکی از آلیاژهای مشهور غیرآهنی ورشو است. این آلیاژ ترکیبی است از مس به عنوان فلز پایه و روی و نیکل به عنوان عناصر حل شونده. ورشو به علت شباهت‌اش به نقره، نقره آلمانی و نقره انگلیسی نیز گفته می‌شود.

آلیاژ ها را از نظر اعداد و نوع عناصر تشکیل دهنده آنها می توان به سه دسته تقسیم کرد:

آلیاژ دو یا چند فلز با یکدیگر: مانند برنج که آلیاژ مس و روی است

آلیاژ فلز با نافلز هایی که اتم آنها نسبتا کوچک است(هیدروژن، بور، کربن و نیتروژن):مانند چدن که آلیاژی از اهن و کربن است.

آلیاژ چند فلز و نافلز:مانند فولاد منگنز دار که آلیاژی از آهن،منگنز و کربن است.

امروزه  فولاد یکی از مهم ترین آلیاژها بشمار می آید. فولاد یکی از ترکیب آهن و کربن بدست می آید. سالانه میلیون ها تن فولاد در سراسر جهان تولید می شود. فولاد در ساختمان سازی، پل سازی و ساخت وسایل مختلف به کار می رود.آلیاژ های آلومینیم بسیار سبک اند؛ به همین دلیل از آن ها برای ساختن هواپیما، فضاپیما و موشک، وسایل نقلیه موتوری و بسیاری وسایل دیگر استفاده می شود. آلیاژ های سرب در ساخت الکترودهای باتری های قوی به کار می روند. آلیاژ های روی در ساخت اتومبیل کاربرد دارند. آلیاژ های گران قیمت طلا، نقره و پلاتین در جواهر سازی مورد استفاده قرار می گیرند. این فلزات، نرم اند و باید با سایر فلزات ترکیب شوند. طلا و نقره را معمولا با مس و پلاتین را با فلز ایریدیم ترکیب می کنند. فولاد ضد زنگ و آلیاژ های آلومینیم را آلیاژ های قرن بیستم می نامند. آلیاژهای تنگستن و مولیبدن در سال های اخیر ساخته شده اند و در ساخت موشک بکار می روند

با تشکر از خودم و محمد صادق


موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۴/۰۳/۰۳
انّا مِن حسین لبیک یا حسین

نظرات  (۴۴)

۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۱:۰۷ انّا مِن حسین لبیک یا حسین
مشلی نیست
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۱:۰۹ انّا مِن حسین لبیک یا حسین
سلام
سوال دارین  بپرسین

۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۱:۱۹ عباس جلالی نسب
عمرا
پاسخ:
بیا سوال بپرس
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۳:۴۶ هومان سلیم زاده
حل برگه ازمایش گاه
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۳:۴۹ هومان سلیم زاده
لطفا، حل برگه ازمایشگاه رو روی وبلاگ قرار دهید
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۳:۵۹ استاد اکبری
جواب سوالهای آزمایشگاه
یک توضیح مختصر در مورد پلیمر ها
سرامیک ها و کامپوزیتها هم همینطور
حاجی آنلاینی
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۵:۰۴ انّا مِن حسین لبیک یا حسین
چشم
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۵:۲۱ هومان سلیم زاده
وای وای وای
کپی پیست
از وبلاگ های دیگر
واقعا برای این وبلاگ و مدیرش متاسفم
خجالت داره
نوچ نوچ نوچ نوچ
پاسخ:
اجازه اش رو گرفته بودم
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۵:۲۶ انّا مِن حسین لبیک یا حسین
بچه یه نیم ساعت مرخص می شم دوباره میتم
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۵:۳۹ شهریار خلوتى
اصلا اینا تو وبلاگ فتوحی نبودا!!!
پاسخ:
چرا خیلی هایش بود
دوستان خوده فتوحی هم از سایت ویکی پیدا و ویکی پی جی و رشد و چند سایت دیگه کپی پیست کرده
پاسخ:
ممنون
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۵:۴۵ انّا مِن حسین لبیک یا حسین
چه ها دوباره امدم چیزی کم دارید بذارم یا توضیح بدم
سنتز چی؟ سنتزی چطور؟
پاسخ:
ترکیب دو ماده ی اولیه با هم
سرامیکهای مدرن
پاسخ:
ه ادم های بی هویت جواب نمیدم
یکی تبلور رو دقیق برام توضیح میده لطفا
پاسخ:
تبلور یعنی بلور بلور شدن
در تولید نمک و...
گفتم دقیق اینو که خودمم میدونستم 
آقای پور حاجی چرا تبعیض قائل میشی منم هویت دارم!
پاسخ:
چی یعنی .. دو نفرند!!!
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۷:۱۰ انّا مِن حسین لبیک یا حسین
سوال دارید تا 5 دقیقه دیگه بژرسید یا بعد از 6:20
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۷:۴۸ ایین دوستی
حل ازمایش اولی را میرسونی 
پاسخ:
برگه رو دانلود کردی؟
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۸:۰۱ ایین دوستی
بله دانلودیدم
پاسخ:
ایین سعی می کنم
تا بعد از اذان در قالب ورد یا pdf بذارم
اگر اجازه صادر شد اگر هم که نه 
دیگه نمیشه
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۸:۰۸ ایین دوستی
 نمیشه یواشکی بم ایمیل کن
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۸:۲۲ انّا مِن حسین لبیک یا حسین
بچه ها جواب ها رو می ذارم
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۸:۲۲ ایین دوستی
در نظر قبل اشتباهی رخ داده بود اصلاح شده اش:
نمیشه یواشکی بم ایمیل کنی؟
پاسخ:
می ذارم رو وبلاگ
ولی تا 1 سات دیگه
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۸:۳۸ هومان سلیم زاده
چه کار مخفیانه ای هستش
توی وبلاگ که همه دارن میبینند می نویسند که جواب ها رو به من ایمیل کن
بعد می گید که ما خیلی کار مخفیانه ای انجام دادیم!!!!
پاسخ:
من کجا گفتم مخفیانه!!!
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۸:۴۵ محمد صادق فتوحی
تو این مطالب رو از روی وبلاگ من کپی کردی!
پاسخ:
نه خیر اختیار دارید از جایی که شما کژی کریدید کژی کردم!!!
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۸:۴۹ انّا مِن حسین لبیک یا حسین
اقایون تا ساعت 9 دیگه می ذارم
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۸:۴۹ محمد صادق فتوحی
تو کی از من اجازه گرفتی و دوما من از رو ویکی پدیا کپی نکردم
پاسخ:
از رشد اجازه گرفتم اصلا!!!
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۸:۵۰ محمد صادق فتوحی
لطفا جواب بدهید
پاسخ:
بابا زکات علم نشر ان است 
من زکاتم رو دادم!!!
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۸:۵۳ محمد صادق فتوحی
من IP کپی بردار هارا در امروز دارم
پاسخ:
چییییییییییییییییییی
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۸:۵۴ محمد صادق فتوحی
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
*** چیه
پاسخ:
اقای فتوحی شما به من تحمت می زنید می خوای به وبلاگ بیان گزارش بدم حالتو بگیرن یا فیلتر کنن!!!
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۸:۵۷ محمد صادق فتوحی
برو تو سایت بیان خودت می بینی
آره تو دقیقا همون مطالب گلچین شده من رو تو همون سایت پیدا کردی و کپی کردی!
من به شخصه باور نمی کنم
پاسخ:
فتوحی چیه باور نمی کنی ؟؟؟
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۹:۰۶ انّا مِن حسین لبیک یا حسین
من که گفتم مطلب برای تو هستش!!!
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۹:۲۵ امیر محمد آزادی
تو امتجان نیم ترم یک سوال درباره ی ظرفیت هر عنصر در جدول تناوبی اومده بود.
جوابش چی می شه؟
لطفا کامل توضیح بدید.
اگه لازمه ایمیلم : amirmohammadazadi1380@gmail.com
پاسخ:
چییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۹:۳۶ امیر محمد آزادی
تو امتجانات نیم ترم دوم  ، یه سوال بود که ظرفیت هر عنصر رو در لایه ی آخر می خواست و برای جواب دادنش یه جرول تناوبی پشت صفجه بود.
پاسخ:
خوب
توی جزوه ای که گذاشتیم هست
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۹:۴۶ انّا مِن حسین لبیک یا حسین
بچه ها یک سوال دارم 
قانون شارل گیوساک این بود:


۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۹:۵۱ انّا مِن حسین لبیک یا حسین
t1%v1=t2%v2
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۲۰:۱۸ امیر محمد آزادی
بله
همین فرمولیه که گفتی.
پاسخ:
ممنون می شم بویل رو هم بگی
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۲۰:۳۷ ایین دوستی
حاجی ساعت 9:06 است
پاسخ:
نه بابا
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۲۰:۵۳ انّا مِن حسین لبیک یا حسین
زمانیکه نظر گذاشتی رو نگاه کن
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۲۰:۵۴ انّا مِن حسین لبیک یا حسین
ازمایش ها رو در روی وبلاگ دوره هست
۰۳ خرداد ۹۴ ، ۲۱:۱۷ ایین دوستی
 اقایون ناشناس تو وبلاگ منم هستم هویتش هم بهراد قاعدی هستش الان لوش دادم
پاسخ:
واقعا
اگه میشه حل برگه ازمایشگاه چون واقعا نمیدونم جوابشو از کجا بیارم.
پاسخ:
نه

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی